ceska verze    english version

PST/ČPM/Masters


První „národní“ seriál závodů kategorie Masters, založený Jindrou Čáchou a Michalem Kárníkem při „hodnocení úspěšnosti“ tradičního lyžařského bálu, se narodil na jaře 1993. Vůbec prvním závodem seriálu byl slalom, který se jel v lednu 1994 na „pětistovce“ v Herlíkovicích za účasti skoro 4 desítek bývalých závodníků, z naprosté většiny účastníků předchůdce PST – CITY CUPu. Po prvních krůčcích, kdy jsme se orientovali prakticky výhradně na slalom a paralelní slalom, došlo postupem času i na další disciplínu, obří slalom. Součástí rozšíření disciplín byl i přechod od klasických dřevěných tyčí k umělohmotným a následně v současné době užívaným šroubovacím. To ovšem přineslo i změnu stylu zejména u slalomu, se kterou řada vyzrálejších závodníků „bojovala“. Po obřím slalomu následoval „letmý 50-ti metr“, závod o maximální dosaženou rychlost na 50 metrech Malého Hanku na Černé sjezdovce ve Špindlu. „Rekord“ byl 125 km/hodinu… Pak přišel oblíbený sjezd na Modré (nejdříve ve Špindlu, poté v Rokytnici) spojený i se závody čtyřčlenných družstev. A nakonec i Super G na špindlerovské Červené. Celkový počet závodníků, kteří se alespoň jedenkrát postavili na start PST, přesáhl 300. Poslední závod tohoto oblíbeného seriálu, který se ve svém finále stal na nějakou dobu i součástí Českého poháru Masters, se uskutečnil v březnu 2016.

K seriálu PST patřila vždy vedle vlastního závodění neodmyslitelně i společenská stránka. V souladu s mezinárodními pravidly FIS Masters jsme i my vždy kladli důraz na skutečnost, že pro kategorii Masters je stejně důležité měření sportovního výkonu jako možnost „potkat se a prodiskutovat, co máme rádi či naopak, co nás trápí“. Zahájení a zakončení lyžařské sezóny, v prvních letech pravidelně rotující po řadě pražských lokalit, následně „zakotvilo“ na Ořechovce a Bílé hoře. Po uspořádání posledního závodu PST jsme ještě krátce s jarním setkáváním pokračovali. Nakonec jsme ale žezlo předali mladším a teď jarní „plesy“ střídavě pořádají Ávie, Vodníci a Lajdáček. My už jen držíme palce, ať se daří, a rádi se účastníme.

V roce 2009 jsme zahájili pod hlavičkou Svazu lyžařů České republiky pořádání celostátních závodů – Českého poháru Masters. V prvních sezónách jsme všechny víkendové dvojzávody pořádali sami, později pak ve spolupráci s dalšími lyžařskými kluby. Vlastní samostatné pořadatelství národních lyžařských závodů jsme ukončili spolu s koncem sezóny 2017/18. Důvodem byla zejména „konkurencí“ prosazená změna pravidel a možnost účasti závodníků, kteří nejsou členy Svazu lyžařů ani nesplňují věkový limit kategorie Masters. A protože my jsme vždy respektovali a dodržovali mezinárodní lyžařská pravidla FIS, pořádání národních lyžařských závodů jsme ukončili a dále pořádáme pouze mezinárodní lyžařské závody FIS (viz FMC). Nakonec nám vyhrocení situace okolo národních závodů, resp. jejich zrušení Radou odborného sportovního úseku alpských disciplín, dalo za pravdu a my zůstáváme u maximální podpory pořadatelství mezinárodních závodů FIS na našem území. Po dohodě se Svazem lyžařů se v kategorii Masters konají pod hlavičkou SLČR a úseku AD pouze mezinárodní závody, které bezpodmínečně dodržují a respektují platná pravidla FIS. 

Historie PST ve výsledcích


                                                                                               
Snow

SLČR - Svaz Lyžařů České republiky